Danmark XV i Finland

Publiceret: Fredag, 12. oktober 2018 11:12

Danmark skulder ved skulder 2017 web

Danmark XV er landet i Helsinki og er klar til lørdagens landskamp. Holdet er sat og den nye trænerkvartet har lagt taktikken. Se start XV nedenfor, følge holdet på Facebook og Instagram - og se kampen på www.rugbyeurope.tv i morgen kl. 14 (dansk tid).

DANMARK v Finland, den 13. oktober 2018

 

SPILLER

KLUB

LANDSKAMPE

1  

CHRISTIAN HANSEN

CSR/NANOK

7

2

RASMUS DUFKE

CSR/NANOK

30


MICHAEL FRIIS LARSEN

AALBORG RK LYNET

30

4   

JEPPE M. HOLM

RK SPEED

13

5

KENNY U. NIELSEN

AARHUS RK

9


ERWAN CAQUINEAU

FREDERIKSBERG RK

-

7  

NICKLAS V. TELL (K)

RK SPEED

21

8  

MIKKEL ANDRESEN

KENILWORTH RFC

7

9  

THORBJØRN VESTERGAARD

AARHUS RK

2

10 

PEDER WILHELM BJERRUM

AARHUS RK

17

11 

CHRISTIAN MELGAARD

RK SPEED

23

12   

JUSTIN EYELS

AARHUS RK

5

13      

CASSIUS DESCHAMPS

KING’S COLLEGE

2

14  

ANDERS MINDSTRUP HAGELIN

RK SPEED

2

15

MADS FREDERIK HANSEN

CSR/NANOK

7

16 

TONY JR MAMMEN

CSR/NANOK

-

17  

SEBASTIAN VERNON

CSR/NANOK

9

18 

VLADIMIR NEDBAILO

AALBORG RK LYNET

3

19 

KENNETH RASMUSSEN

AARHUS RK

2

20

MALTE MADSEN

RK SPEED

13

21 

CHRISTOFFER KI WINSTRØM

ERRITSØ RUGBY

-

22 

THOR STENDAHL

ERRITSØ RUGBY

-

23

CHRISTIAN LYKKE RASMUSSEN

ODDER RUGBY

-

På sidelinjen:
Landstrænere: Will Morgan, Jan Andersen, Christopher Adby & Inaki Basauri Holdleder: Palle Andersen | Fysioterapeut: Aske Utne | Assisterende dommer: Diane Lintonbon

Det direkte link til stream hos Rugby Europe kommer her. Hvis du ser med i god tid, kan du starte med Finland v Schweiz (kvinder). 

Foto: Daniel Storch for DRU 2017

 

SPILLER

KLUB

LANDSKAMPE

1                                   

CHRISTIAN HANSEN

CSR/NANOK

7

2                                   

RASMUS DUFKE

CSR/NANOK

30

3                                   

MICHAEL FRIIS LARSEN

AALBORG RK LYNET

30

4                                   

JEPPE M. HOLM

RK SPEED

13

5                                   

KENNY U. NIELSEN

AARHUS RK

9

6                                   

ERWAN CAQUINEAU

FREDERIKSBERG RK

-

7                                   

NICKLAS V. TELL (K)

RK SPEED

21

8                                   

MIKKEL ANDRESEN

KENILWORTH RFC

7

9                                   

THORBJØRN VESTERGAARD

AARHUS RK

2

10                               

PEDER WILHELM BJERRUM

AARHUS RK

17

11                               

CHRISTIAN MELGAARD

RK SPEED

23

12                               

JUSTIN EYELS

AARHUS RK

5

13                               

CASSIUS DESCHAMPS

KING’S COLLEGE

2

14                               

ANDERS MINDSTRUP HAGELIN

RK SPEED

2

15                               

MADS FREDERIK HANSEN

CSR/NANOK

7

16                               

TONY JR MAMMEN

CSR/NANOK

-

17                               

SEBASTIAN VERNON

CSR/NANOK

9

18                               

VLADIMIR NEDBAILO

AALBORG RK LYNET

3

19                               

KENNETH RASMUSSEN

AARHUS RK

2

20                               

MALTE MADSEN

RK SPEED

13

21                               

CHRISTOFFER KI WINSTRØM

ERRITSØ RUGBY

-

22                               

THOR STENDAHL

ERRITSØ RUGBY

-

23                               

CHRISTIAN LYKKE RASMUSSEN

ODDER RUGBY

-