webdesign af webbureau onlineBRAND

Årets Dommer

Årets dommer (valgt af divisionsklubberne/aktive)

2018: Mike Hawkins
2017: Mike Hawkins, Randers RC
2016: Mike Hawkins, Randers RC
2015: Mike Hawkins, Randers RC
2014: Mike Hawkins, Randers RC
2013: Michael Vestorp, DTU Exiles
2012: Michael Kristensen, Aalborg RK Lynet
2011: Michael Vestorp, DTU Exiles 
2010: Steen Jensen, Lindø RSC
2009: Richard Donovan, Assens IF Rugby Klub
2008: Richard Donovan, Assens IF Rugby Klub
2007: Richard Donovan, Assens IF Rugby Klub
2006: Richard Donovan, Assens IF Rugby Klub
2005: Richard Donovan, Assens IF Rugby Klub
2004: Richard Donovan, Assens IF Rugby Klub
2003: Carl Jørgensen, Aalborg Rugbyklub Lynet
2002: Richard Donovan, Mariager Rugby Klub
2001: Kevin Dowen, Holstebro Rugby Klub
2000: Thomas Andersen, Aalborg Rugbyklub
1999: Roland Jones, Exiles RUFC
1998: Roland Jones, Exiles RUFC
1997: Poul Outsen, Holstebro Rugby Klub
1996: Freddy Pedersen, Aallborg Rugbyklub
1995: Stig Tangemann Nielsen, IF Comet
1994: Carl Jørgensen, Aalborg Rugbyklub
1993: Roland Jones, Exiles RUFC
1992: Thomas Andersen, Frederiksberg Rugby Klub
1991: Roland Jones, Exiles RUFC
1990: Thomas Andersen, Frederiksberg Rugby Klub
1989: Torben Kjærgaard, IF Comet
1988: Ian Hollins, Rugbyklubben Speed
1987: Edward Mignot
1986: Mogens Jørgensen, Lindø RSC
1985: Michael Hansen, Lindø RSC

Årets Spiller

Årets Spiller (mænd) (valgt af divisionsklubber/aktive)

2018: Kenny U. Nielsen, Aarhus Rugby Klub
2017: Peder Wilhelm Bjerrum, Aarhus Rugby Klub
2016: Justin Eyles, Aarhus Rugby Klub
2015: Michael Friis Larsen, Aalborg RK Lynet
2014: Nicklas V. Tell, Rugbyklubben Speed
2013: Rasmus Dufke, Hamlet Rugby Klub
2012: Kristian Riberholdt, Holstebro Rugby Klub
2011: Kasper Vad Pedersen, Aarhus Rugby Klub
2010: Johannes S. Soussan, CSR/Nanok Rugby
2009: Kiwa Whatarau, CSR/Nanok Rugby
2008: Andy Nielsen, Aalborg RK Lynet
2007: Johannes S. Soussan, CSR/Nanok Rugby
2006: Johannes S. Soussan, CSR/Nanok Rugby
2005: Michael Bransholm, Frederiksberg Rugby Klub
2004: Mikael Lai Rasmussen, Aarhus Rugby Klub
2003: Mikael Lai Rasmussen, Aarhus Rugby Klub
2002: Matt Riley, Frederiksberg Rugby Klub
2001: Claus Christensen, Aalborg Rugbyklub
2000: Rasmus Pedersen, Aalborg Rugbyklub
1999: Christopher Adby, Aarhus Rugby Klub
1998: Michael Jeppesen, Tawa RFC
1997: Bo Kristoffersen, Frederiksberg Rugby Klub
1996: Mikael Lai Rasmussen, Aarhus Rugby Klub
1995: Jan Andersen, Frederiksberg Rugby Klub
1994: Dennis Næsby, Frederiksberg Rugby Klub
1993: Christopher Adby, Aarhus Rugby Klub
1992: Thomas N. Nielsen, IF Comet
1991: Flemming Matthiessen, Frederiksberg Rugby Klub
1990: Ivan Andersen, Hamlet Rugby Klub
1989: Jan Hilmer Larsen, Frederiksberg Rugby Klub
1988: Jan Andersen, Frederiksberg Rugby Klub
1987: Marco Malpiedi, Frederiksberg Rugby Klub
1986: Jens Erik Jørgensen, Lynet (Aalborg)
1985: Michael Hansen, Lindø RSC
1984: Flemming Brokhage, Lynet (Aalborg)
1983: Morten Larsen, IF Comet
1982: Klaus Vejle Christensen, CSR/Nanok Rugby Klub
1981: Niels Henrik Larsen, CSR/NAnok Rugby Klub
1980: Ludvig Hansen, IF Comet
1979: Hans Karlebo, IF Comet
1978: Arne Jørgensen, Rugbyklubben Speed
1977: John Cole, IF Comet

Årets Spiller (kvinder) (Udpeget af DRU frem til 2014 herefter valgt af divisionsklubber/aktive)

2018: Rosaluna Gavagna, Frederiksberg Rugby Klub
2017: Simone Urban, Rugbyklubben Speed
2016: Rosaluna Gavagna, Frederiksberg Rugby Klub
2015: Marlene Lindbjerg Jakobsen, Rugbyklubben Speed
2014: Pernille Mortensen, Frederiksberg Rugby Klub
2013: Rosaluna Gavagna, Frederiksberg Rugby Klub
2012: Sara Mundt Rasmussen, Rugbyklubben Speed
2011: Mille Mygind Jensen, Rugbyklubben Speed
2010: Pernille Mortensen, Frederiksberg Rugby Klub
2009: Mette Lintonbon, Rugbyklubben Speed
2008: Ilse Andersen, Frederiksberg Rugby Klub
2007: Anni Tindahl Madsen, Frederiksberg Rugby Klub

Årest Sevensspiller (udpeget DRU)

2018: Tomas Mayne, Frederiksberg Rugby Klub
2017: Gerard Hounou, RK Speed
2016: Nicklas V. Telle, RK Speed
2015: Thomas Graagaard, Gateshead RFC/Aalborg RK Lynet
2014: Andy Nielsen, Aarhus Rugby Klub
2013: Oliver Le Roux, RK Speed

DM Sevens (m/k)

7-mandsmesterkab (senior)

2018: Hundested RK (m)
2018: Frederiksberg RK (k) DM turnering over 8 serier
2017: RK Speed (m)
2017: RK Speed (k) DM turnering over 8 serier
2016: RK Speed (m)
2016: RK Speed (k) DM turnering over 8 serier
2015: RK Speed (m)
2015: RK Speed (k) DM turnering over 8 serier
2014: Aarhus Rugby Klub (m)
2014: Frederiksberg Rugby Klub (k) DM turnering over 8 serier
2013: Aalborg Rugbyklub (m)
2013: RK Speed (k) DM turnering over 7 serier
2012: Aarhus Rugby Klub (m) og RK Speed (k) 
2011: RK Speed (m) og RK Speed (k)
2010: RK Speed (m) og RK Speed (k)
2009: RK Speed
2008: Aarhus Rugby Klub
2007: Aarhus Rugby Klub
2006: Aarhus Rugby Klub
2005: Frederiksberg Rugby Klub
2004: Aarhus Rugby Klub
2003: Frederiksberg Rugby Klub
2002: Frederiksberg Rugby Klub
2001: Frederiksberg Rugby Klub
2000: Holluf Pile Rugby
1999: Frederiksberg Rugby Klub
1998: Frederiksberg Rugby Klub

2012- : DIF godkendt DM kvinder
2005- : DIF godkendt DM mænd
1998-2004: Unionsmesterskab