webdesign af webbureau onlineBRAND

Weekendens Resultater..

Det lykkedes desværre ikke U/18 landsholdet at slå Sverige ved EM i lørdags. Svenskerne kom stærkt fra start og førte 25-0 ved halvleg. Danmark kom meget bedre ind i kampens 2. halvleg, men tabte kampen 30-0.
Dette betyder at holdet nu skal spille om de sidste 4 placeringer i C-gruppen - og de to laveste placerede nationer rykker ud. Danmark møder senere i dag Serbien Montenegro - en kamp der altså skal vindes.

A-landsholdets spillede søndag træningskamp mod RAN/RAS i Erritsø, en kamp som landsholdet vandt 47-0.
Truppen til de to kommende VM kampe udtages på baggrund af weekendens træning, og offentliggøres her senere.

Weekenden bød også på afslutning af Six Nations og VM i 7s.
Wales gik ubesejret gennem Six Nations og vandt turneringen for første gang siden 1978.
I Hong Kong vandt Fiji VM finalen med 29-19 sejr over New Zealand. Samoa vandt platefinalen og Italien bowlturneringen.

I Europeans Nations Cup vandt Tjekkiet 11-7 over Rusland og Rumæninen 97-7 over Ukraine.
I VM kvalifikationens 2. runde gruppe D spillede Serbien Montenegro uafgjort 11-11 mod Schweiz. Det er denne gruppes 3'er, der skal spille play-off kampe mod 3'eren fra Danmarks gruppe.

Læs mere: Weekendens Resultater..

Årets Talent

Årets talent (udpeget af DRUs ungdomslandsholdstrænere)

2018: Julie Kaus Giessing, CSR/Nanok
2017: Charlie Page, Wasps Academy
2016: Kenny U. Nielsen, Odder Rugby
2015: Tore S. Jensen, CSR/Nanok
2014: Sam Johnson, Hundested RK
2013: Simom Maagard Holm, RK Speed
2012: Malte Madsen, RK Speed
2011: Jeppe Maagaard Holm, RK Speed
2010: Nicklas V. Tell, RK Speed
2009: Peder Wilhelm Bjerrum, Aarhus Rugby Klub
2008: Dennis R. Stark, RK Speed
2007: Mads Jensen, Aarhus Rugby Klub
2006: Christian S. Jensen, Aarhus Rugby Klub
2005: Christian B. Nielsen, Holstebro Rugby Klub
2004: Mikkel Jakobsen, Aarhus Rugby Klub

Spillere indstillet til Årets Fund (Politiken) af DRU

2018: Cassius Deschamps, Guy's Hospital RFC
2017: Charlie Page, Wasps Academy
2016: Kenny U. Nielsen, Odder RK
2015: Rosaluna Gavagna, FRK
2014: Victor Hounou, RK Speed
2013: Simon Maagaard Holm, RK Speed
2012: Oliver Le Roux, RK Speed
2011: Andreas Robertson, Nottingham Trent University
2010: Thomas Graagaard, Holstebro RK
2009: Christian B. Nielsen, Holstebro RK
2008: Dennis R. Stark, RK Speed
2007: Sylvester E. Michaelsen, Aalborg RK Lynet
2006: Mikkel Jakobsen, Aarhus Rugby Klub
2005: Dodji Hounon, RK Speed
2004: Kristoffer Vandborg, RK Speed
2003: Morten Jørgensen, Erritsø GIF Rugby Klub
2002: Andy Nielsen, Aalborg RK Lynet
2001: Søren Brobyskov, Lindø RSC
2000: Nathanel Smalley, Bradford & Bingley RFC
1999: Rasmus Pedersen, Aalborg RK Lynet
1998: Michael Jeppesen, Tawa RFC
Yderligere information følger

Årets Leder

Årets leder (valgt af DRUs bestyrelse)

2018: Philip McNeil, Gentofte Rugby Klub
2017: Ludvig Hansen, Rugbyklubben Speed /DRU
2016: Henrik Spanget Sørensen, Odder Rugby
2015: Jens Holger Wöldike Jensen, Dragør Rugby Klub /DRU
2014: Jan Nielsen, Erritsø GIF Rugby 
2013: Nich Gulris, U18 ass. landstræner og KRA U18
2012: Ami Jul Hansen, holderleder kvinde sevenslandshold
2011: Thomas Andersen, DRUs dommerforening
2010: Peter Munk, DRUs bestyrelse
2009: Vibeke Bang, DRU Sommerlejrchef
2008: Dennis Graversen, ARK og ungdomslandstræner
2007: André Nielsen, CSR/Nanok Rugby
2006: Marianne Boldsen, Holstebro Rugby Klub
2005: Preben Rasmussen, ARK og ungdomslandsholdstræner
2004: Jens Erik Jørgensen, DRU eliteudvalgsformand
2003: Kurt Petersen, Erritsø GIF Rugby Klub
2002: Erik Andersen, Frederiksberg Rugby Klub
2001: Claus Beck, Rugbyklubben Speed
2000: Colin Walpole, Odder IGF Rugby Klub
1999: Jørgen Larsen, Rugbyklubben Speed
1998: Per Muldbak, Aalborg Rugbyklub
1997: Palle Bang, Erritsø GIF Rugby Klub
1996: Christian Søe, CSR/Nanok Rugby Klub
1995: Jytte Damsgaard, Lindø RSC
1994: Torben Kjærgaard, DRUs dommerforening
1993: Flemming Gade, Aalborg Rugbyklub
1992: Bernard White, DRU landstræner
1991: Peter Warnshold, DRUs bestyrelse
1990: Kim Nielsen, Jysk-Fynsk Rugby Forbund
1989: Peter Rohde, Hundested Rugby Klub
1988: Bertil Jansson, Lindø RSC