Gå til Rugby Sevens
webdesign af webbureau onlineBRAND

Årets Hold

Årets XV hold udtages af seniortrænerne fra bedste række samt XV landstræner og sportschef. 
Årets Sevenshold (kvinder) udtages af seniortrænere fra kvindeklubberne samt sevenslandsstræner.
De 3 spillere med flest indstillinger nomineres til årets spiller (fremhævet). For oversigt over årets spiller se her.

 Rugby hero 2

2015 (Sevens kvinder):

1. Kamilla Mygind Jensen, Speed, 2. Marlene L. Jakobsen, Speed3. Pernille Mortensen, FRK, 4. Rosaluna Gavagna, FRK, 5. Sara Mundt Rasmussen, Speed, 6. Sofie L. Nielsen, FRK, 7. Sophie Rosgaard, Exiles,

2015 (XV mænd):

1. Michael Friis Larsen, Aalborg, 2. Rasmus Dufke, Hamlet, 3. Niels Gotfredsen, ARK, 4. Jeppe M. Holm, Speed, 5. Gaspard Nau Valbak, VGA Saint-Maur, 6. Christian Ø. Olsen, Aalborg, 7. Emil Bentzen, Speed, 8. Johannes Mackeprang, Speed, 9. Mikkel S. Jensen, ARK, 10. Richard Groom, FRK, 11. Christian Melgaard, Norge, 12. Thomas Graagaard, Aalborg, 13. Tomas Mayne, FRK, 14. Gerard Hounou, Speed, 15. Joshua Jensen, Swindon RFC

2014:

1. Sean Maher, Towcestrians RFC 2. Rasmus Dufke, Hamlet 3. Michael Friis Larsen, Aalborg 4. Jeppe M. Holm, Speed 5. Nicolai Stark, Speed 6. Emil Bentzen, Speed 7. Gaspard Nau Valbak, VGA Saint-Maur 8. Nicklas V. Tell, Speed 9. Mikkel S. Jensen, ARK 10. Peder Wilhelm Bjerrum, ARK 11. Gerard Hounou, Speed 12. Joshua Jensen, Swindon RFC 13. Tomas Mayne, CAU Metropolitano 14. Christian Melgaard, Erritsø 15. Andy Nielsen, ARK

2013:
1. Michael Friis Larsen, Aalborg 2. Rasmus Dufke, Hamlet 3. Niels Gotfredsen, ARK 4. Johannes Mackeprang, Speed 5. Kristian Riberholdt, Holstebro 6. Jonas Harreskov, ARK 7. Nicklas V. Tell, Speed 8. Christian B. Nielsen, ARK 9. Mikkel S. Jensen, ARK 10. Peder Wilhelm Bjerrum, ARK 11. Gerard Hounou, Speed 12. Simon Maagaard Holm, Speed 13. Tomas Mayne, Aalborg 14. Andy Nielsen, ARK 15. Joshua Jensen, Maidstone RFC

2012:
1. Daniel Pilgaard, ARK 2. Kasper Vad Pedersen, ARK 3. Niels Gotfredsen, ARK 4. Kristian Riberholdt, Holstebro 5. Johannes Mackeprang, Speed 6. Nico Vermaak, Erritsø 7. Johannes Soussan, CSR/Nanok 8. Christian B. Nielsen, Holstebro 9. Mikkel S. Jensen, ARK 10. Christian S. Jensen, ARK 11. Christian Melgaard, Erritsø 12. Joshua Jensen, CSR/Nanok 13. Andy Nielsen, ARK 14. Oliver Le Roux, Speed 15. Andy Grantham, ARK 

2011:
1. Jesper Neumann, Erritsø 2. Kasper Vad Pedersen, ARK 3. Niels Gotfredsen, ARK 4. Lewellyn Pilbeam, Exiles 5. Jonas Haaning, FRK 6. Emad Libis, CSR 7. Gaspard Nau Valbak, VGA Saint Maur 8. Johannes Soussan, CSR 9. Mikkel S. Jensen, ARK 10. Sylvester E. Michaelsen, Aalborg 11. Andy Nielsen, ARK 12. Alexander Østergaard, Speed 13. Andreas Robertson, Nottingham Uni. 14. Rasmus Mortensen, ARK 15. Joshua Jensen, Tetbury RC.

2010:
1. Søren Brobyskov, Lindø/Odense 2. Kasper Vad Pedersen, ARK 3. Niels Bjerg Jensen, CSR/Nanok 4. Nicolas Eegholm, CSR/Nanok 5. Jonas Haaning, FRK 6. Nathanael Smalley, Lindø/Odense 7. Johannes Soussan, CSR/Nanok 8. Christian B. Nielsen, Holstebro 9. Kenneth Steel, Lindø/Odense 10. Dominick Wilson, Barnes 11. Peter Madsen, CSR/Nanok 12. Kristoffer Vandborg, FRK 13. Andreas Robertson, Nottingham Uni. 14. Gerard Hounou, Speed 15. Andrew Grantham, ARK

2009:
1. Niels Bjerg Jensen, CSR/Nanok 2. Edward Stafford, Barnes 3. Søren Brobyskov, CSR/Nanok 4. Kristian Riberholdt, Holstebro 5. Nicolas Eegholm, CSR/Nanok 6. Christian B. Nielsen, Holstebro 7. Johannes Soussan, CSR/Nanok 8. Nathanael Smalley, ARK 9. Dodoji Hounou, Speed 10. Thomas Arvidsson, FRK 11. Rasmus Mortensen, ARK 12. Kiwa Whatarau, CSR/Nanok 13. Kristoffer Vandborg, FRK 14. Gerard Hounou, Speed 15. Bradley Diamandis, Speed

2008:
1. Jesper Ø. Christensen, FRK 2. Kevin Steel, Odense 3. Søren Brobyskov, Odense 4. Jonas Haaning, FRK 5. Dennis Stark, Speed 6. Morten Jørgensen, Erritsø 7. Kasper Vad Pedersen, ARK 8. Edward Stafford, Haywards Heath 9. Kenneth Steel, CSR/Nanok 10. Morten Rune Nielsen, FRK 11. Andy Nielsen, Aalborg 12. René T. Kristensen, ARK 13. Kiwa Whatarau, CSR/Nanok 14. Rasmus Mortensen, ARK 15. Dominick Wilson, Barnes

2007:
1. Søren Brobyskov, Dunstablians 2. Michael Bransholm, FRK 3. Jesper Ø. Christensen, FRK 4. Jonas Haaning, FRK 5. Jesper Jakobsen, FRK 6. Mikael Lai Rasmussen, ARK 7. Johannes Soussan, CSR/Nanok 8. Edward Stafford, Eastbourne 9. Kenneth Steel, CSR/Nanok 10. Syvelster E. Michaelsen, Aalborg 11. Rasmus Mortensen, ARK 12. Timothy Watkins, CSR/Nanok 13. René T. Kristensen, ARK 14. Morten Rune Nielsen, FRK 15. Dominick Wilson, Barnes  

2006:
1. Kevin Steel, Odense 2. Michael Bransholm, FRK 3. Jesper Ø. Christensen, FRK, 4. Jonas Haaning, FRK 5. Jesper Jakobsen, FRK 6. Mikael Lai Rasmussen, ARK 7. Johannes Soussan, CSR/Nanok 8. Edward Stafford, FRK 9. Justin Birk, ARK 10. Regan Sue, Asti 11. Andy Nielsen, Aalborg 12. René T. Kristensen, ARK 13. Richard Stephens, Exiles 14. Matthew Riley, FRK 15. Morten Rune Nielsen, FRK

2005:
1. Shane Jacklyn, Manly RFC 2. Michael Bransholm, FRK 3. Søren Brobyskov, Odense 4. Jonas Haaning, FRK 5. Jens Aage Skare Nielsen, FRK 6. Morten Jørgensen, Erritsø 7. Reuben Paniora, ARK 8. Mikael Lai Rasmussen, ARK 9. Dodji Hounou, Speed 10. Regan Sue, Pro Recco 11. René T. Kristensen, ARK 12. Jan Andersen, FRK 13. Richard Stephen, Exiles 14. Matthew Riley, FRK 15. Morten Rune Nielsen, FRK 

2004:
1. Shane Jackly, Brantford Harlequins 2. Michael Bransholm, FRK 3. Søren Brobyskov, Odense 4. Thomas Thiede, Hundested 5. Jens Aage Skare Nielsen, FRK 6. Kevin Steel, Odense 7. Reuben Paniora, ARK 8. Mikael Lai Rasmussen, ARK 9. Kenneth Thomsen, Lindø 10. Regan Sue, Pro Recco 11. René T. Kristensen, ARK 12. Jan Andersen 13. Darin Balcombe, Te Kawau 14. Matthew Riley, FRK 15. Morten Rune Nielsen, FRK